Diş Fırçalayarak Formda Kalan Ankara Travestileri

Diş fırçalamanın bir şarkı süresi kadar olması gerektiğini ifade eden Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Çanakçı, şunları kaydetti:

“Daha önce tartışmalar ortaya atıldı. ‘Müzikli fırçalar mı üretilse, yoksa diş fırçalarken müzik mi dinlense’ diye. Kişi dişlerini fırçalasın da eğer buna bir katkısı olacaksa müzik de dinlenebilir, değişik müzikli diş fırçalar da üretilebilir. Aynı zamanda diş fırçalarken küçük spor hareketleri de yapılabilir. Travesti hem güne zinde başlamanın bir yolu hem de ağız sağlığını, oral hijyeni sağlamanın bir yolu. Ufak tefek spor hareketleri yapılarak, diş fırçalanabilir. Bu sayede hem güne zinde başlanır hem de her gün uygulanan bir işlem olduğu için hastaların obeziteyle mücadelesine katkı sağlar.”

Çanakçı, diş fırçalarken bel ve kalça bölgesine yönelik birtakım hareketlerin de yapılabileceğine dikkat çekerek, “Dişini fırçalarken, müziğin de ritmine uyarak kollarını kaldırıp indirerek kasları çalıştırıcı hareketler yapılabilir. Hem ağız hijyeni sağlanmış olur hem de hastanın formu korunur” diye konuştu.

ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇASI
Elektrikli fırçanın Türkiye’de çok yaygın olmadığını ancak Amerika ve Avrupa’da oldukça sık kullanıldığını belirten Çanakçı “Avantajı şu; fırçanın ucundaki kılları siz değil de otomatik olarak fırça kendisi sağlıyor. Bunun kullanımı biraz daha kolay çünkü sapını tutuyorsunuz sadece” şeklinde konuştu.

Diş fırçalamanın sağlık açısından önemli olduğuna dikkati çeken Çanakçı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Günde kaç kez besin tüketiyorsanız, özellikle ana menülerden sonra dişler fırçalanmalıdır. Dişlerin arasına gıda maddeleri giriyor. Bunların bir an önce uzaklaştırılması gerekiyor. Çocukluk döneminde en az 3 kez. Çünkü çocukların diş fırçalamayı alışkanlık edinmesi açısından önemli. Anne, baba ve öğretmenler, çocuklara diş fırçalamasını alışkanlık olarak kazandırmalı. Yetişkinlerde ise günde en az iki kere diş fırçalamak yeterli olacaktır.”

HERKES İÇİN AYNI TEKNİK DOĞRU OLMAYABİLİR
Günümüzde diş fırçalamayla ilgili birden fazla tekniğin mevcut olduğunu anlatan Çanakçı, şöyle devam etti:

“Bu teknikler, hastaların ağız diş sağlığı göz önüne alınarak geliştirilmiştir. Herkes için aynı teknik doğru teknik olmayabilir. Bazı hastalarımızda diş eti çekilmeleri vardır, bazı hastalarda diş aşınmaları mevcuttur. Yani hastanın hangi teknikte diş fırçalayacağını hekimine başvurarak, onun önerdiği şekilde diş fırçalaması gerekiyor. Ne diş fırçasını aynı yönde hareket ettirmek ne de oval şekilde yapmak doğrudur. Bunu genellikle hekim hastanın ağzını muayene edecek, dişlerdeki aşınma miktarlarını, dişlerin sayılarını kontrol edecek ve ona göre karar verilecek. Hekim tarafından hastaya modeller üzerinde gösterilerek, öğretilecek.”

Diş fırçası almadan önce hekime başvurmak gerektiğinin altını çizen Çanakçı, “Bazı hastalara oldukça yumuşak, bazı hastalara da oldukça sert fırça önerebiliriz. Hatta bazen elektrikli fırça önerdiğimiz hastalar bile oluyor. Bunlar tamamen profesyonel bir gözle tespit edilmeli ve hastaya o şekilde önerilmeli” dedi.

ankara travestileri

Ankara Travestileri Kan Grubuna Göre Beslenme Önerileri

A GRUBU
Özellikleri: Onlar ilk vejetaryenlerdir. Sindirim sistemi duyarlıdır. Bağışıklık sistemi dayanıklıdır. Yerleşik beslenme ve çevre koşullarına kolayca uyum sağlar. Stresi yenebilir. Güçlü ve sağlıklı kalması için sebze ağırlıklı diyet uygulamalıdır.

Yemesi gerekenler: Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeler, balık ya da tavuk eti, sebze (daha çok çiğ ya da buharda pişirilerek), brokoli, havuç, balkabağı, ıspanak, sarımsak, erik, vişne gibi meyveler

Yememesi gerekenler: Kırmızı et (bu gruptakiler et yedikleri zaman ağırlık hisseder, enerji kaybına uğrarlar. Ayrıca et yağ olarak vücutta depolanır), sütlü besinler (metabolizmayı yavaşlatır), salam, sosis, kavurma, biber, domates, patates ve lahana ,tropikal meyveler, mandalina, portakal gibi turunçgiller

Uygun sporlar: Tai chi ( 30- 45 dakika) haftada 3-5 kez, hatha yoga (30 dakika) haftada 3-5 kez, hızlı yürüme (30 dakika) haftada 2-3 kez, yüzme (30 dakika) haftada 3-4 kez, dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, gerinme (15 dakika) haftada 3-5 kez.

Sağlık riskleri: Bağışıklık sistemi kalp hastalıkları, kanser, diyabet, sindirim sisteminden kaynaklanan vücut su toplaması

AB GRUBU

Özellikleri: A ile B’nin modern karışımıdır. Çevresel değişikliklerden kaynaklanan beslenme özellikleri gösterir. Sindirim sistemi çok duyarlıdır. Bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Stresi yenmek için zihinsel faaliyetlerden yararlanabilir. A ve B grubu için sakıncalı olan yiyecekler bu grup için de sakıncalıdır.
Yemesi gerekenler: Domates, deniz ürünleri, süt ürünleri, sebze, koyun, tavşan ve hindi eti, yoğurt, yumurta

Yememesi gerekenler: Dana ve sığır eti (et vücutta yağ olarak depolanır), tavuk ve piliç eti, sarımsak, biber, sirke, hayvansal yağlar.

Sağlık riskleri: Yaşlılık ve çocuk hastalıkları Alerjiler, astım ve saman nezlesi, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar, kan hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, enfeksiyon hastalıkları, karaciğer hastalıkları, cilt sorunları, kadınların üreme organlarında sorunlar.

Uygun sporlar: Hatha Yoga (30 dakika) haftada 3-5, kez golf (60 dakika) haftada 2-3 kez , bisiklet (60 dakika) haftada 2-3 kez, yüzme ( 30 dakika) haftada 3-4 kez, dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez, aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez

0 GRUBU
Özellikleri: 0 Grubu’nda olanlar ilk istanbul travestileri simgeler. Et yemeye bayılırlar Sindirim sistemleri sağlamdır Bağışıklık sistemleri fazla hareketlidir Diyet yapmaya ve çevreye uymaya zor alışırlar. Stresten kurtulmak için fiziksel faaliyetlere ağırlık verirler. Enerjik ve ince kalabilmek için metabolizmalarının hızlanması gerekir.

Yemesi gerekenler: Kırmızı et, karaciğer, beyaz et, balık ve deniz ürünleri. İyotlu tuz, ıspanak ve brokoli

Yememesi gerekenler: Tahıl ürünleri, ekmek, taneli sebzeler, buğday (buğdayda bulunan gluten maddesi, 0 grubundaki ankara travestileri kilo vermesini engellediği için buğday unundan yapılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır), süt ürünleri ve yumurta, sıvı yağ (özellikle de zeytinyağı).

Uygun sporlar: Aerobik (40-60 dk.) haftada 3-4 kez, yüzme (30-45 dakika) haftada 3-4 kez, jogging (30 dakika) haftada 3-4 kez, ağırlık kaldırma (30 dakika) haftada 3 kez.

Sağlık riskleri: Ülser mafsal iltihabı

B GRUBU
Özellikleri: Sindirim sistemi dayanıklıdır. Beslenmede katı kuralcı değildir. Sütlü besinlere ilgi duyabilir. Strese karşı yaratıcılığını kullanır. Formda kalabilmek için fiziksel ve zihinsel faaliyetler arasında denge kurması gerekir.

Yemesi gerekenler: Sütlü besinler, dana ve hindi eti, balık (ıstakoz, karides, kalamar, midye gibi kabuklu deniz ürünleri hariç), zeytinyağı , yeşil yapraklı sebzeler (4-5 öğün) patates, lahana ve mantar.

Yememesi gerekenler: Mısır, buğday, mercimek, fındık ve susam, kuzu ya da tavşan eti, piliç ve tavuk eti, susam yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, zeytin

Sağlık riskleri: Yorgunluk, bağışıklık sistemi düzensizlikleri , kan şekerinin düşmesi

Uygun sporlar: Aerobik (45-60 dakika) haftada 3 kez, bisiklet (45-60 dakika) haftada 3 kez, yüzme (30-45 dakika) haftada 3 kez, golf (60 dakika) haftada 2 kez, hatha yoga (45 dakika) haftada 2 kez

Add Comment